ایرانیان مهاجر

تحصیل در کانادا

آنچه که در این مقاله میخوانید

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

در این مقاله با ما همراه باشید تا به جزییات تحصیل در کانادا بپردازیم و دلایل محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین المللی را نام ببریم.

کشور کانادا در یک نگاه

کانادا کشوری در آمریکای شمالی است. ده استان و سه قلمرو آن از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی امتداد دارند و آن را به دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت، با طولانی‌ترین خط ساحلی جهان تبدیل می‌کنند. پایتخت کانادا اتاوا است و سه شهر مهم آن تورنتو، مونترال و ونکوور هستند.

این کشور بر اساس معیارهای جهانی درکیفیت زندگی،شفافیت دولت، اقتصاد، نوآوری، آموزش و برابری جنسیتی رتبه بسیار بالایی دارد.

کانادا کشوری توسعه یافته، دارای یکی از بالاترین درآمدهای سرانه در سطح جهان است و اقتصاد پیشرفته آن با تکیه بر منابع طبیعی فراوان و شبکه های تجاری بین المللی توسعه یافته در زمره بزرگترین اقتصادهای جهان قرار دارد.

میانگین دمای زمستان و تابستان در سراسر کانادا از منطقه به منطقه ای دیگر متفاوت است.

زمستان‌ها در بسیاری از نقاط کشور می‌تواند بسیار سرد باشد، به‌ویژه در استان‌های داخلی و فلاتی، که آب و هوای قاره‌ای را تجربه می‌کنند، جایی که میانگین دمای روزانه آن نزدیک به ۱۵- درجه سانتی‌گراد است، اما می‌تواند به زیر ۴۰-  درجه سانتی‌گراد هم برسد.

در مناطق غیر ساحلی، برف تقریباً شش ماه از سال زمین را می پوشاند، در حالی که در بخش های شمالی می تواند در تمام طول سال باقی بماند. سواحل بریتیش کلمبیا دارای آب و هوای معتدل، با زمستان معتدل و بارانی است.

زبان‌های زیادی توسط کانادایی‌ها استفاده می‌شود که انگلیسی و فرانسوی (زبان‌های رسمی) به ترتیب زبان مادری تقریباً ۵۴ درصد و ۱۹ درصد کانادایی‌ها هستند.

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کانادا به دلیل کیفیت آموزشی بالا یکی از مقاصد محبوب دانشجویان بین المللی است. این کشور با داشتن برخی از برترین دانشگاه‌های جهان، نمونه بارز آموزش عالی و کیفیت تحقیقاتی بالا می باشد و اعتبار مدارک اخذ شده از دانشگاه های این کشور در سراسر جهان معادل مدارک تحصیلی اخذ شده در ایالات متحده و بریتانیا شناخته می شود.

۲۶دانشگاه درکانادا جزو دانشگاه های برتردر رتبه بندی جهانی QS محسوب می شوند. علاوه بر این، دانشجویان می توانند از بین بیش از ۲۰۰ موسسه آموزش عالی برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا، دوره موردنظر خود را انتخاب کنند.

به طور متوسط، تحصیل در مقطع کارشناسی چهار سال به طول می انجامد، در حالی که کارشناسی ارشد را می توان در یک تا دو سال تکمیل کرد.

مدت زمان لازم برای اخذ مدرک دکترا بسیار متفاوت است، اما به طور متوسط، ممکن است بین چهار تا شش سال طول بکشد. همچنین توجه داشته باشید که همه دانشجویان، اعم از کانادایی و بین المللی، برای تحصیلات تکمیلی ملزم به پرداخت شهریه هستند.

دانشگاه های برتر کانادا

با داشتن هفت دانشگاه در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان، کانادا فرصت های زیادی را برای تحصیل در سطح جهانی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

شهر محل تحصیل رنک جهانی در سال ۲۰۲۳ دانشگاه
تورنتو ۱۸ University of Toronto
ونکوور ۴۰ University of British Columbia
مونترال ۴۶ McGill University
همیلتون ۸۵ McMaster University
مونترال ۱۱۱ University of Montreal
ادمونتون ۱۱۸ University of Alberta
اتاوا ۱۳۷ erUnivsity of Ottawa

تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا

هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد و دانشجویان می توانند با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر خود اقدام به پذیرش نمایند.

مدرک دیپلم  و نمره کسب شده از آزمون زبان (آیلتس و تافل) از جمله پیش نیازهای اصلی اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی هستند.

دوره تحصیل کارشناسی در کانادا بین ۳ تا ۴ سال است. معمولا به دلیل هزینه بالای تحصیل وشانس پایین دریافت فاند یا بورسیه در این مقطع ، مهاجرت تحصیلی از طریق شرکت در دوره های کارشناسی کمتر از سایر دوره ها مرسوم است.

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی عبارتند از:

 • مدارک هویتی
 • مدرک دیپلم با معدل بالا
 • ریزنمرات
 • مدرک زبان (آیلتس یا تافل)

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

دوره کارشناسی ارشد در کانادا معمولا ۲ ساله است که به دو صورت پژوهش محور یا برنامه محور ارائه می شود ولی برخی از دانشگاه آن را به صورت ترکیبی ازهر دو ارائه می دهند.

متوسط شهریه تحصیلات تکمیلی در کانادا به طور تقریبی بین ۱۵هزار تا ۳۰ هزار دلار آمریکا است.

برای پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد در کانادا باید مدرک لیسانس، نمره آیلتس ۶.۵ یا بالاتر، نمرات GRE (الزامی برای دانشگاه های برتر) داشته باشید. برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا که دارای رزومه قوی هستند، شانس بالایی برای دریافت بورسیه وجود دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش کارشناسی ارشد، براساس دانشگاه و یا حتی رشته موردنظر متغییر است اما برخی از مهم ترین مدارک موردنیاز عبارتند از:

 • نمره آزمون آیلتس بالای ۵
 • نمره آزمون GRE و GMAT (برای برخی از دانشگاه ها)
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • ریزنمرات
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه‌نامه یا SOP
 • کاورلتر
 • توصیه‌نامه از یک یا دو استاد دانشگاه
 • مقاله‌های منتشر شده (در صورت موجود بودن)
 • پورتفولیو (برای رشته‌های هنری، معماری، شهرسازی و …)

 

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در کانادا
تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل مقطع دکتری در کانادا

مقطع دکترا در کانادا به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که از امکانات تحصیلی با فناوری پیشرفته و امکانات ارائه شده در دانشگاه های کانادا بهره مند شده و با اساتید برجسته کار کنند.

فرصت های تحقیقاتی بی شماری در کانادا وجود دارد که به عنوان یک دانشجوی بین المللی پس از اتمام دوره دکترا در کانادا میتوان از آنها بهره برد. متقاضیان بین المللی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع دکتری هستند باید توجه داشته باشند که این دوره بین۳ تا ۴ سال طول می کشد.

هزینه تحصیل در این دوره بر اساس رشته و دانشگاه متغیر است. پذیرش در مقطع دکتری بسیار رقابتی است و اساتید براساس رزومه دانشجویان، آن‌ها را انتخاب می نمایند.همچنین دانشجویان در مقطع دکتری این امکان را دارند که از بورسیه های تحصیلی استفاده نمایند.

دانشجویانی که موفق شوند بورسیه کامل در این مقطع دریافت کنند، می توانند تمام هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا را از این طریق تامین کنند

مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری:

 • فرم درخواست پذیرش
 • مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • توصیه نامه معتبر از اساتید و تأییدیه آن‌ها
 • ارائه سوابق تحصیلی
 • ارائه  پروپوزال تحقیقاتی متقاضی
 • ارائه نمرات مورد تأیید در برخی از آزمون‌ ها مثل GRE یا GMAT برای پذیرش در برخی از رشته‌ ها
 • نمره قبولی در آزمون های زبان مورد قبول دانشگاه
 • شرکت در مصاحبه دانشگاه (برای ارزیابی توانایی دانشجو)

هزینه تحصیل در کانادا

گرچه هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا بالا است اما به طور کلی کمتر از کشورهایی مانند بریتانیا، ایالات متحده آمریکا یا استرالیا است. هزینه های دانشگاه بسته به شهر یا مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. به عنوان مثال، در نیوفاندلند، می توانید برخی از ارزان ترین دانشگاه های کانادا را بیابید، در حالی که گران ترین دانشگاه ها درانتاریو واقع هستند.

هزینه زندگی در کانادا

انتخاب دانشگاه های ارزان در کانادا ممکن است باعث صرفه جویی در هزینه شما شود، اما به خاطر داشته باشید که هزینه های زندگی در کانادا بالاتر از حد میانگین است. برای زندگی در اکثر استان ها مانند کبک، مونترال و اتاوا بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار کانادا در ماه نیاز دارید.

ونکوور و کلگری برخی از گران ترین شهرهای کانادا هستند که هزینه های زندگی در آنها می تواند به ۲۰۰۰ دلار کانادا در ماه برسد.

زندگی در کانادا
زندگی در کانادا

اجازه کار حین تحصیل در کانادا

متقاضیان می توانند برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود در کانادا در حین تحصیل مشغول به کار شوند. طبق قوانین موجود، دانشجویان بین المللی می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوند.

میانگین حقوق دریافتی به ازای هر ساعت کار دانشجویی در کانادا بین ۱۲ تا ۱۵ دلار است.

شرایط ویزای همراه

همسر  و فرزندان تحت تکفل و والدین متقاضیان تحصیل در کانادا به عنوان همراه شناخته می‌شوند و می‌توانند ویزای همراه کانادا را دریافت کنند  و در طول مدت تحصیل شخص اصلی، در کانادا اقامت داشته باشند. همراهان  در طی این مدت اجازه کار و تحصیل خواهند داشت.

جمع بندی                                                                          

کانادا به دلیل سطح بالای استاندارهای زندگی، کیفیت سیستم آموزشی و وجود دانشگاه های معتبر همواره یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی است. همچنین تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل و زندگی در این کشور کافی بوده که از نکات مورد توجه برای مهاجران است.

 

 • آیا امکان کار در حین تحصیل در کانادا وجود دارد؟

بله. امکان کار پاره وقت به مدت ۲۰ ساعت در هفته برای دانشجویان در حال تحصیل وجود دارد.

 • هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا به چه صورت است؟

بسته به مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه انتخابی، هزینه تحصیل متغییر است.

 • آیا آزمون GRE در ایران برگزار می شود؟

بله این آزمون در ایران نیز برگزار می شود.

 

گردآوری: تیم تولید محتوا ایرانیان مهاجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس: 02191031641