ایرانیان مهاجر

تحصیل در ترکیه

آنچه که در این مقاله میخوانید

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

   تحصیل در ترکیه         

در این مقاله قصد داریم به جزئیات تحصیل در کشور ترکیه و دلایل محبوبیت آن در میان دانشجویان بپردازیم؛ با ما همراه باشید تا با این کشور زیبا و شرایط ویژه ی تحصیل در آن بیشتر آشنا شوید.

کشور ترکیه در یک نگاه

ترکیه، کشوری با تمدنی طولانی است که بخش عمده ی آن در غرب آسیا و بخش کوچکی از آن در اروپا قرار دارد. این کشور با ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، یونان و بلغارستان دارای مرز مشترک می باشد.

پایتخت کشور ترکیه، آنکارا است و از بزرگترین و مهم ترین شهرهای آن می توان استانبول، ازمیر، بورسا، انتالیا، آدانا و … را نام برد.

جاذبه های طبیعی و گردشگری

کشور ترکیه از جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری فراوانی برخوردار است که آن را به مقصد مناسبی برای گردشگران جهانی تبدیل کرده است. در کنار زیبایی های طبیعی این کشور، هزاران اثر تاریخی و فرهنگی در سراسر آن وجود دارد که جذابیت شهر ها برای سکونت و زندگی را چندین برابر کرده است.

آب و هوا در ترکیه

کشور ترکیه دارای چهار منطقه آب و هوایی می باشد؛ بخش های مرکزی دارای آب و هوای نسبتا خشک قاره ای، شرق وشمال شرقی آن آب وهوای کوهستانی، سواحل غرب و جنوب، آب و هوای مدیترانه ای و سواحل دریای سیاه تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب دارد.

زبان مردم ترکیه

زبان بیشتر مردم این کشور، ترکی استانبولی است ولی در کنار آن زبان‌های کردی، ارمنی، ترکی آذربایجانی در میان گروه‌های قومی هم استفاده می‌شود.

واحد پول ترکیه

واحد پول کشور ترکیه لیر است. هر ۱ لیر معادل ۱۰۰ قروش است؛ و در حقیقت قروش، زیر واحد پول لیر است. کد الفبایی لیرTRY و علامت اختصاری آن YTL است.

تحصیل در کشور ترکیه

به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، هزینه ی تحصیل مقرون به صرفه، هزینه زندگی مناسب و همچنین وجود دانشگاه های معتبر، تحصیل در کشور ترکیه روز به روز در میان دانشجویان ایرانی و اروپایی محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

ترکیه با نرخ تحصیلات ۹۴.۲ درصد و با وجود ۲۰۸ دانشگاه، دومین کشور در جهان از نظر دسترسی به آموزش عالی محسوب می شود. ۲۵ دانشگاه در ترکیه جزو دانشگاه های برتر در رنکینگ QS محسوب می شوند.

ترکیه در سال ۲۰۲۲ میزبان حدود ۲۶۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی بوده است؛ این کشور همچنین قصد دارد در سال ۲۰۲۳ تعداد دانشجویان بین المللی خود را به ۳۰۰۰۰۰ نفر افزایش دهد.

با وجود اینکه زبان رسمی این کشور ترکی بوده اما دوره های تحصیلی متنوعی در دانشگاه های آن وجود دارد که به زبان انگلیسی هم تدریس می شوند. ارائه بیش از ۴۵۰۰۰ برنامه مختلف در دانشگاه های ترکیه، بستر مناسبی را فراهم می سازد تا متقاضی بتواند برنامه ی تحصیلی مناسب خود را پیدا کند.

اعتبار مدارک تحصیلی ترکیه

به دلیل درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا این کشور بطور رسمی کاندید عضویت در اتحادیه شناخته شده است و از این رو مدارک دانشگاهی ترکیه از فرایند بولونیا پیروی می کند.

فرایند بولونیا به مجموعه ای از توافقات میان کشور های اروپایی اطلاق می شود که در راستای بالا بردن کیفیت مدارک تحصیلی دانشگاهی صورت گرفته است. طبق این فرایند مدارک تحصیلی که دانشجویان از دانشگاه های ترکیه دریافت می کنند در تمام کشور های اروپایی به رسمیت شناخته می شود.

دانشگاه استانبول
دانشگاه استانبول

دانشگاه های برتر ترکیه

شهر محل تحصیل رنک جهانی در سال ۲۰۲۴ دانشگاه
آنکارا ۳۳۶ Middle East Technical University
استانبول ۴۰۴ Istanbul Technical University
استانبول ۴۳۱ Koc University
آنکارا ۵۰۲ Bilkent University
آنکارا ۵۱۴ Bogazici University
استانبول ۵۲۶ Sabanci University
استانبول ۷۱۱ – ۷۲۰ Istanbul University
آنکارا ۷۶۱ – ۷۷۰ Hacettepe University
آنکارا  ۹۰۱ Ankara University
استانبول ۹۵۱ – ۱۰۰۰ Yildiz Technical University

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

طول دوره ی تحصیل کارشناسی در کشور ترکیه ۴ سال است. برنامه های ارائه شده در این دوره به زبان ترکی و انگلیسی می باشند. از این رو برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه اثبات تسلط به یکی از زبان های ترکی و انگلیسی الزامی است.

برای تحصیل به زبان ترکی، فرد باید با شرکت در آزمون TOMER نمره لازم را دریافت کند و یا در صورت تمایل به تحصیل با زبان انگلیسی موظف به ارائه مدرک آیلتس (حداقل ۶) یا تافل می باشد.

آزمون ورودی در مقطع کارشناسی

همچنین افراد متقاضی برای ورود به دوره ی لیسانس باید در یکی از آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کنند. با توجه به قوانین دانشگاه مقصد می توانند در آزمون YOS (به زبان ترکی) یا آزمون SAT (به زبان انگلیسی) شرکت نمایند.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی

مدارک موردنیاز، براساس دانشگاه و یا حتی رشته موردنظر متغیر است اما برخی از مهم ترین مدارک عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • گواهی دیپلم و ترجمه آن
 • ریزنمرات رسمی ترجمه شده
 • کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ( SAT یا  YOS)
 • مدرک زبان ترکی TOMER (حداقل b1) یا مدرک آیلتس (۶)

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

دوره ی کارشناسی ارشد در این کشور معمولا ۲ ساله است و برنامه های ارائه شده در این دوره به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شوند. برای ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی ملزم به کسب نمره ی لازم در آزمون ورودی دانشگاه (ALES) می باشد.

برخی دانشگاه ها بنا به قوانین خود در برخی رشته ها آزمون های بین المللی از جمله  GMAT, GRE و … را به جای آزمون ALES می پذیرند.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

این مدارک با توجه به دانشگاه و حتی رشته تحصیلی می تواند متفاوت باشد اما برخی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع به شرح زیر است:

 • مدارک شناسیی
 • فرم درخواست پذیرش
 • مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • ترجمه ریزنمرات دانشگاهی
 • رزومه
 • توصیه نامه
 • کسب نمره ی قبولی در آزمون های ورودی از جمله ALES, GRE.GMAT و …
 • مدرک زبان ترکی TOMER یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس و تافل

 

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

برای پذیرش در مقطع دکتری رزومه و شرایط تحصیلی فرد به دقت از سوی دانشگاه مورد بررسی قرار میگیرد؛ وجود مقاله ها بین المللی، داشتن مدرک زبان، رزومه تحصیلی مناسب امکان پذیرش با شرایط بهتری را برای دانشجو فراهم می کند.

برای تحصیل به زبان ترکی ارائه مدرک آزمون ALES  و برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک GRE از ملزومات پذیرش است.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری

این مدارک با توجه به شرایط و قوانین دانشگاه مقصد می تواند متغیر باشد اما برخی از عمومی ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این مقطع عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی مقاطع قبل
 • ترجمه رسمی ریزنمرات مربوط به مقاطع قبل
 • رزومه یا CV
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان ترکی TOMER یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس و تافل
 • کسب نمره ی قبولی در آزمون های ورودی از جمله ALES, GRE, GMAT  و …

 

تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه

رشته پزشکی در این کشور شامل یک دوره ۶ ساله و رشته ی دندان پزشکی ۵ سال به طول می انجامد؛ درطول این مدت بخشی از واحد های درسی بصورت تئوری گذرانده می شود سپس دانشجو ملزم به گذراندن دوره های عملی در محیط بیمارستان یا کلینیک می باشد.

برای تحصیل در رشته ی پزشکی و دندان پزشکی در کشور ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم باشد. علاوه بر دیپلم، شرط معدل و شرایط سنی نیز حائز اهمیت می باشد. معمولا برای معدل های بالا شرایط تحصیلی بهتری در دسترس است. باید به این نکته اشاره کرد که دانشگاه های ترکیه محدودیت سنی قائل نمی شوند اما برای پذیرش، افرادی با سن کمتر از شانس بیشتری برخوردارند.

برای تحصیل در این رشته ها افراد باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. آزمون های ورودی دانشگاه در ترکیه با نام های  YOS و SAT وجود دارند که بنا به قوانین دانشگاه مدنظر باید در آزمون مورد تایید آن دانشگاه شرکت نمود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندان پزشکی

 مدارک لازم برای اخذ پذیرش در این رشته ها عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • فرم درخواست پذیرش
 • ترجمه مدرک دیپلم
 • ترجمه رسمی ریزنمرات
 • مدرک زبان ترکی TOMER یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس و تافل
 • کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ( SAT یا  YOS)

 

هزینه ی تحصیل در کشور ترکیه

هزینه تحصیل در این کشور با توجه به دانشگاه، مقطع و رشته ی تحصیلی متفاوت است اما شهریه در دانشگاه های این کشور در مقایسه با شهریه در کشور های اروپایی و آمریکا بسیار مقرون به صرفه تر است.

 بطور متوسط هزینه های تحصیلی در دانشگاه های این کشور را می توان در بازه هایی که در جدول زیر ذکر شده است انتظار داشت:

 

دانشگاه های دولتی
کارشناسی
به زبان انگلیسی به زبان ترکی
۵۰۰  تا ۱۵۰۰ دلار در هر سال تحصیلی ۳۰۰ تا  ۸۰۰ دلار در هر سال تحصیلی
تحصیلات تکمیلی
به زبان انگلیسی به زبان ترکی
۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار در هر سال تحصیلی ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در هر سال تحصیلی
پزشکی و دندان پزشکی
۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در هرسال تحصیلی

دانشگاه های خصوصی
کارشناسی
۴۰۰۰  تا ۲۰۰۰۰ دلار در هر سال تحصیلی
تحصیلات تکمیلی
۵۰۰۰ تا  ۲۰۰۰۰ دلار در هر سال تحصیلی
پزشکی و دندان پزشکی
حدود ۲۰۰۰۰ دلار در هر سال تحصیلی

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در شهر های مختلف ترکیه و با توجه به شرایط زندگی متغیر است. بخش عمده ی این هزینه مربوط به مسکن می باشد. هزینه زندگی در ترکیه را بطور میانگین می توان حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه تخمین زد.

تحصیل در کشور ترکیه
تحصیل در کشور ترکیه

اجازه کار در حین تحصیل

تمامی دانشجویان کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در ترکیه در حال تحصیل می باشند، با دریافت مجوز کار از دولت ترکیه، می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. البته باید توجه داشت که حق اجازه کار برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی پس از سال اول فراهم می شود.

شرایط ویزای همراه

برای دانشجویان متقاضی، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال همراه محسوب می شوند و می توانند ویزای همراه دریافت کنند. همسر فرد متقاضی تحصیل، با داشتن ویزای همراه نیز اجازه کار در این کشور را ندارد. اما فرزندان زیر ۱۸ سال می توانند در مدارس ابتدایی و متوسطه به تحصیل مشغول شوند.

جمع بندی

برای ایرانیان متقاضی تحصیلات بیم المللی، همواره کشور ترکیه از مقاصد محبوب مهاجرتی به شمار می آید. این کشور به دلیل همسایگی با ایران و همچنین قرار گرفتن در منطقه اوراسیا جذابیت دو چندانی برای دانشجویان دارد و افراد علاقمند به زندگی در قاره اروپا، این کشور را به عنوان پلی میان آسیا و اروپا در نظر می گیرند.

همچنین از مزیت های تحصیل در ترکیه می توان به هزینه های مقرون به صرفه و اعتبار مدارک آن در سطح جهانی اشاره کرد که از موضوعات حائز اهمیت برای دانشجویان است.

 

 • آزمون ورودی SAT برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه چند بار در سال برگزار می شود؟

این آزمون ۷ بار در سال و به زبان انگلیسی برگزار می شود.

 • آیا برای تحصیل در ترکیه به مدرک زبان نیاز است؟

بله. برای تحصیل در این کشور باید مدرک زبان ترکی(TOMER) و یا مدرک زبان انگلیسی(آیلتس یا تافل) ارائه داد.

 • آیا با دیپلم ریاضی و انسانی می توان در ترکیه پزشکی یا دندان پزشکی خواند؟

کشور ترکیه محدودیتی برای رشته ی دیپلم در ورود به پزشکی ندارد اما نیاز است که متقاضی از ایران دیپلم ۱۲ ساله را اخذ کرده باشد و فرد برای ورود به این رشته ملزم به شرکت در آزمون وردی است.

 

گردآوری: تیم تولید محتوا ایرانیان مهاجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس: 02191031641